NA PRAVOM PUTU UNAPREĐENJA I PROMOCIJE SPORTA

Ekskluzivni intervju sa Simom Salapurom, generalnim sekretarom Sportskog saveza grada Zrenjanina

Sportski savez grada Zrenjanina kao nosilac svih aktivnosti u oblasti sporta na nivou grada Zrenjanina, obuhvata ukupno 179 sportskih organizacija u preko 50 grana sportova, a u 12 klubova u okviru osnovne delatnosti ili kao sekcija sprovodi se trenažni proces sa osobama sa invaliditetom. Simo Salapura, generalni sekretar ove sportske asocijacije, ljubazno je prihvatio intervju i za “Sportinfo” kaže:

– Ovo je vreme kada se sumiraju ostvareni rezultati za proteklu godinu i eto sa velikim zadovoljstvom mogu da konstatovatujem da je 2015. godina bila jedna od najuspešnijih, kako u sportsko-takmičarskom, tako i u organizacionom smislu. Naravno ne treba zaboraviti da je sve što je urađeno, postignuto uz veliku pomoć lokalne samouprave, stručne službe Saveza, ali i svih sportskih organizacija koje su članice Saveza, kojima se i ovom prilikom zahvaljujem na podršci i razumevanju i zbog kojih u krajnjem slučaju i postojimo. Pored nagrade „Kapetan Miša Anastasijević“ koju je Savez dobio ove godine, godišnja nagrada grada Zrenjanina je drugo veliko priznanje koje je pripalo našem Savezu u 2015. godini. Ova dva izuzetna priznanja primili smo sa velikim zadovoljstvom, kao potvrdu svega što smo učinili za zrenjaninski sport i bili promoteri našeg grada u proteklom periodu, ali smo takođe duboko svesni da svaka nagrada istovremeno i obavezuje da u vremenu koje je pred nama budemo još bolji i još uspešniji – ističe Simo Salapura.

Simo-Salapura-3

Na putu ste novog Programa razvoja sporta?

– Pred kraj, sada već prošle 2015. godine Skupština grada Zrenjanina, usvojila je Program razvoja sporta u skladu sa Zakonom o sportu i Strategijom razvoja sporta u Srbiji. U ovaj proces aktivno su bile uključene sportske organizacije, ustanove i pojedinci koji su popunjavanjem upitnika i svojim sugestijama dali doprinos u izradi ovog dokumenta. Međutim, bilo je i klubova koji nisu dostavili upitnike ili pak nisu bili zainteresovani da ih dostave i time su na neki način uskratili svoj sport i svoje sportiste za eventualno pozicioniranje i konstruktivne predloge koji bi mogli dodatno poboljšati funkcionisanje zrenjaninskog sporta i to im svakako ne služi na čast, ali kako se to narodski kaže, šta je tu je…

Osim aktivne uloge u ovom procesu, bavite se i izdavaštvom i edukacijom?

– Uz pomoć brojnih prijatelja, u saradnji sa listom „Zrenjanin“ i Gradskom bibliotekom izdali smo drugo izdanje sportskog almanaha „Zrenjaninski sport 2014“. U pripremi je i treće izdanje koje očekujemo da će izaći u martu ove godine. Takođe smo u saradnji sa udruženjem „Sportins“ izdali prvo izdanje Vodiča za roditelje i decu, u kojem su priliku da se predstave imale sportske organizacije iz Zrenjanina. U prvom kvartalu izdali smo i interni vodič za administrativno-normativno funkcionisanje sportskih organizacija. Bili smo domaćini i nekoliko edukativnih skupova za sportske stručnjake i stručnjake u sportu koje su držali predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, Pokrajinskog zavoda za sport, Fakulteta za sport i turizam, Sportke Akademije.

Simo-Salapura-4

Zrenjanin sa oreolom „grad sportova“?

– To je naša ideja vodilja i sve aktivnosti usmerene su ka njenoj promociji. Tokom protekle godine, kao i u nekoliko ranijih, bili smo uključeni u organizaciju brojnih sportskih manifestacija poput Međunarodnog turnira u košarci gde smo ugostili ekipe iz Rima, Zagreba, Barselone, Madrida… Zatim smo bili suorganizatori Vaznesenjske trke na Bagljašu gde je bilo skoro 1.000 učesnika, Bič volej turnira čiji je promoter naš proslavljeni odbojkaš Vanja Grbić, a po prvi put Zrenjanin je bio domaćin Sportskih igara mladih. Uz ove manifestacije naš grad bio je odličan domaćin Džudo i tekvondo balkanskog prvenstva. Bili smo i suorganizatori humanitarnog turnira u basketu „Podrži život“, kao i 5. Inkluzivnih igara bez granica, zatim Mini Olimpijade Udruženja za pomoć MNRO, uzeli smo smo učešće i u realizaciji vrtićijade, trke za srećnije detinjstvo, a na najlepši mogući način i punim srcem promovisali smo sport u Specijalnoj školi 9. maj. Valja naglasiti da je Sportski savez grada imao i zapažen nastup na 4. Međunarodnom sajmu sporta u Beogradu gde smo razmenili brojna iskustva sa ostalim teritorijalnim savezima, kao i sa visokim funkcionerima Ministarstva omladine i sporta, Sportskog saveza Srbije, nacionalnih granskih saveza. Savez je organizovao akciju gde su sportisti i treneri dobrovoljno davali krv, učestvovali u humanitarnim i promotivnim akcijama, a spomenimo da je i u novogodišnjoj humanitarnoj akciji kićenja jelki u Aviv parku, novogodišnja jelka Sportskog saveza zauzela drugo mesto, što nam je izuzetno drago…

Stvari idu baš kako treba…?

– Pa ima naravno i detalja kojima smo nezadovoljni, a oni se pre svega odnose na nezainteresovanosti sportskih organizacija za edukaciju, usavršavanje, prihvatanje promena u sistemu sporta. Naravno, ne generalizujem, ima naravno i sportskih organizacija koje rade odlično, i to ne samo u lokalnim okvirima, već i šire. O ovome često pričam i sa predstavnicima sportskih organizacija, i uvek ću pričati. Neophodno je agilno rukovodstvo u sportskim organizacijama koje će sredstva za funkcionisanje sportskih organizacija pronalaziti i van lokalnog bužeta. Vođenje sportske organizacije ne može biti hobii jer podrazumeva usklađenost sa preko 20 Zakona i podzakonskih akata i konstantnu edukaciju. Dalje, treneri koji rade u sportskim organizacijama moraju pratiti najnovnije trendove u trenažnoj tehnologiji, posebno u radu sa decom. Veća implementacija nauke u trenažni proces je potreba sa kojom se sve više suočavamo, pre svega iz zdravstvenih razloga. Statistika koju posedujemo, a tiče se broja juniorskih selekcija koji je u rapidnom opadanju u svim sportskim granama, zabrinjava i upozorava. Ipak, raduje nas činjenica da će u prvom kvartalu ove godine biti usvojen novi Zakon o sportu koji bi trebao da uvede dodatni red u oblasti sporta, ali se bojim da mnoge organizacije neće biti spremne da ga prate.

Simo-Salapura-5

Hoće li zaživeti sjajna ideja da Gimnazija u Zrenjaninu, dobije sportsko odeljenje?

– To je pravo pitanje… U ovoj godini ostaje žal za neformiranim sportskim odeljenjem zrenjaninske Gimnazije, slažem se da je ideja sjajna i mi nastavljamo dalje. Formiranje sportskog odeljenja nije ničiji hir već aktivnost koja je uvrštena u Strategiju održivog razvoja Grada Zrenjanina i Program razvoja sporta u Zrenjaninu, te se nadamo da su oni koji su prošle godine radili protiv ove ideje, shvatili da je ovo opšti interes i dobra stvar za sport u Zrenjaninu, a posebno za đake sportiste.

Ostvarili ste interaklciju i lepu saradnju sa brojnim lokalnim kompanijama koje podržavaju sportski impuls?

– Osim naravno lokalne samouprave koja je prepoznala sport kao važnu kariku društva, izuzetnu saradnju imamo i sa brojnim privrednim i društvenim subjektima poput Kompanija Dijamant, Gomex, Iron, Persu, Savezom za školski sport, Gradskom organizacijom Crvenog Krsta, Gradskom bibliotekom, medijima, predškolskom Ustanovom, školom 9. maj, Udruženjem „Suncokret“, Pokrajinskim Zavodom za sport i medicinu sporta, zatim sa Sportskim savezom Vojvodine, ali i sa brojnim istaknutim sportistima i sportskim stručnjacima. Ovom prilikom istakao bih podršku koju Savez ima od strane Upravnog odbora na čijem čelu je g-din Rajko Petrović, čovek iz sporta, bivši aktivni sportista, pregalac i pedagog, što je itekako bitno…

2016. godina je olimpijska?

– Da se najpre još malo osvrnem na proteklu 2015. godinu u kojoj su nas obradovali brojni sportisti i ekipe. Ne želim ničiji uspeh da umanjim, ali ističem nove superligaše u odbojci, Odbojkašice MD-Zrenjanina i odbojkaše Kleka, zatim svetsku medalju rvača Davora Štefaneka, prvu medalju sa evropskih olimpijskih igara za rvača Nemeša, kao i ekipnu titulu rvača „Proletera“. Obradovali su nas i uspesii takmičara Hendi sporta na Olimpijskim igrama Specijalne Olimpijade u Los Anđelesu. Ponosimo se i uspesima na evropskim i svetskim takmičenjima naše sugrađanke Ivane Španović, košarkaša Dejana Davidovca, odbojkašice Maje Ognjenović, kao i brojnim medaljama sa evropskih, balkanskih i državnih prvenstava sportista iz našeg grada i okolnih mesta…
E sad 2016. godina u kojoj, pre svega grad Zrenjanin, očekuju brojni izazovi u smislu organizacije završnog kvalifikacionog turnira u rvanju, međunarodnog turnira u rukometu, međunarodnog turnira u košarci, proslavi 60 godina od osvajanja titule košarkaša „Proletera“, Vaznesenjska trka,… Što se tiče sportskog saveza godinu počinjemo Konkursom za dodelu Nagrada Sportskog saveza koji treba da se raspiše ovih dana, zatim novim izdanjem almanaha „Zrenjaninski sport 2015“, zatim redovnom Skupštinom… Ideja nam je da od proleća posetimo svaku seosku mesnu zajednicu u kojima ukupno gravitira oko 50.000 naših sugrađana i oko 70 sportskih organizacija. Ova akcija koja nosi naziv „Sportsko-edukativni karavan“ imaće za cilj da u svakoj mesnoj zajednici posetimo školu, sportske kolektivne koji tamo egzistiraju, da organizujemo predavanja, revijalna takmičenja, sastanke sa sportskim kolektivima, a sve sa ciljem unapređenja i promocije sporta – zaključio je Simo Salapura.

Simo-Salapura-2

Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar Prijava